Hej fina ni,
Nu när hösten är här på riktigt tycker jag att det är dags för ett recept som känns som en varm kram – och finns det något bättre än en riktigt krämig kantarellpasta? 🍁 Kantareller är ju verkligen höstens guld, och den här rätten är så enkel att laga men känns ändå lyxig. Perfekt för en mysig middag hemma eller när du vill imponera på gäster utan att stå i köket halva dagen.
Ingredienser (för 2 personer):
- 250 g pasta (gärna tagliatelle eller pappardelle)3100 g färska kantareller
- 2 msk smör
- 1 schalottenlök, finhackad
- 1 vitlöksklyfta, pressad
- 2 dl vispgrädde
- 1 dl riven parmesanost (plus lite extra till servering)
- 1 tsk färsk timjan (eller ½ tsk torkad)
- Salt och peppar
- En näve färsk persilja, hackad (till garnering)
Så här gör du:
- Förbered kantarellerna.
Rensa kantarellerna noga och dela dem i mindre bitar om de är stora. Stek dem i en torr panna på medelvärme tills vätskan har kokat bort, ca 5 minuter. - Fräs lök och svamp.
Tillsätt smöret i pannan med kantarellerna och fräs tillsammans med schalottenlök och vitlök tills allt är mjukt och doftar ljuvligt. - Koka pastan.
Under tiden kokar du pastan enligt anvisningarna på paketet. Kom ihåg att spara lite pastavatten – det är hemligheten bakom en riktigt krämig sås! - Gör såsen.
Häll i grädden i pannan med svampen och låt det sjuda på låg värme. Tillsätt parmesanosten och rör om tills den smälter in i såsen. Krydda med timjan, salt och peppar efter smak. - Blanda allt.
När pastan är klar, blanda ner den i såsen tillsammans med en skvätt av pastavattnet. Rör om ordentligt så att såsen täcker pastan. - Servera!
Lägg upp på tallrikar, toppa med hackad persilja och lite extra parmesan. Servera direkt, gärna med ett glas vitt vin eller en bubblig alkoholfri dryck.
Tips från köket:
- Om du inte hittar kantareller kan du använda andra svampar, som champinjoner eller portabello.
- För en extra lyxig touch, ringla över lite tryffelolja precis innan servering.
Det här är verkligen comfort food när den är som bäst, och jag lovar att det blir succé varje gång! Prova gärna och berätta hur det blev – eller om du har något annat favoritrecept med kantareller.
Stor höstkram,
MJ 💛